Bez kategorii

Bóle menstruacyjne – kiedy są objawem choroby?

Bóle menstruacyjne – kiedy są objawem choroby?

Miesiączka u wielu kobiet przebiega bezboleśnie. Krwawieniu może towarzyszyć dyskomfort, jednak nie wpływa na codzienne funkcjonowanie. Istnieje jednak duża grupa pań, które co miesiąc zmagają się z intensywnymi dolegliwościami. Ból ten przez bardzo długi czas był normalizowany, ale obecnie coraz więcej mówi się o tym, że może być objawem chorobowym. Czy rzeczywiście tak jest? Kiedy bóle menstruacyjne powinny wzbudzić niepokój i skłonić do konsultacji z lekarzem?

Ból w czasie miesiączki – z czego wynika?

Bóle menstruacyjne są związane ze skurczami macicy. Zazwyczaj pojawiają się tuż przed miesiączką lub w jej początkowych dniach. U niektórych kobiet utrzymują się nawet przez cały czas trwania krwawienia. Są wynikiem naturalnych procesów zachodzących w organizmie – w okresie menstruacji macica kurczy się, aby złuszczyć endometrium. Intensywność tych skurczów zależy między innymi od stężenia prostaglandyn. To związki chemiczne, które pobudzają tkankę mięśniową do pracy. Im wyższy jest ich poziom, tym silniejsze są skurcze.

U większości kobiet ból ma łagodne lub umiarkowane natężenie. Jest wyraźnie odczuwalny, jednak nie przeszkadza w pracy, nauce czy aktywności fizycznej. Dolegliwości mogą ustąpić samoistnie, ale można także złagodzić je, stosując tabletki na bóle menstruacyjne. Preparaty tego rodzaju przeważnie zawierają substancje przeciwbólowe i rozkurczowe.

Kiedy ból miesiączkowy nie jest normalny?

Bóle menstruacyjne o niewielkim nasileniu przez wiele osób są uznawane za zjawisko fizjologiczne. Coraz częściej jednak pojawiają się głosy, mówiące, że miesiączka nie powinna boleć. Wiele specjalistek ginekologii uświadamia swoje pacjentki, że jest to objaw niepokojący i stanowi wskazanie do pogłębionej diagnostyki. Szczególnie alarmujące są sytuacje, w których:

  • ból uniemożliwia normalne funkcjonowanie,
  • ból pojawia się na długo przed miesiączką lub utrzymuje się po jej zakończeniu,
  • krwawienia są bardzo obfite i/lub nieregularne,
  • leki przeciwbólowe nie łagodzą dolegliwości,
  • ból towarzyszy nie tylko menstruacji, ale też współżyciu, oddawaniu moczu i wypróżnianiu się,
  • pojawiają się objawy ogólnoustrojowe, jak gorączka, omdlenia czy wymioty.
Przeczytaj też:  Jaki rozmiar obrusu do wielkości stołu?

Niezależnie od tego, czy dana kobieta od zawsze zmaga się z takimi dolegliwościami, czy dopiero zaczęła ich doświadczać, powinna zgłosić się do ginekologa.

O czym mówi ból miesiączkowy?

Dolegliwości bólowe są sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Mogą wynikać z bardzo różnych przyczyn – od niedoborów pokarmowych, po poważne schorzenia. Endometrioza i adenomioza należą do najpowszechniejszych winowajców. To choroby, o których w ostatnim czasie mówi się coraz więcej. Świadomość na ich temat rośnie, jednak wciąż niektóre osoby czekają na diagnozę nawet kilkanaście lat.

Ból może także wynikać z nieprawidłowości anatomicznych i zmian hormonalnych. Mięśniaki macicy, stany zapalne czy zespół policystycznych jajników (PCOS) – każde z nich może być przyczyną problemu. Bolesność nie powinna być lekceważona. Regularne konsultacje ginekologiczne i wczesna reakcja na niepokojące symptomy zwiększają szanse na powodzenie leczenia. Więcej informacji na temat dbania o zdrowie można znaleźć na stronie aptekadlarodziny.pl.

Możliwość komentowania Bóle menstruacyjne – kiedy są objawem choroby? została wyłączona