
Co to jest sapka u noworodka?
Możliwość swobodnego oddychania u noworodków to kwestia kluczowa dla ich rozwoju i dobrego samopoczucia. Jednak niekiedy mogą pojawić się problemy, takie jak sapka, która wynika z niedrożności nosa. Objawia się utrudnionym oddechem oraz męczliwością podczas karmienia. Ale czy jest to groźne? Co powinniśmy zrobić, gdy takie objawy wystąpią u naszego dziecka i kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?
Charakter i groźność sapki u noworodków
Sapka u najmłodszych dzieci jest dość powszechnym zjawiskiem, które jednak potrafi spędzać sen z powiek młodym rodzicom. Główną przyczyną sapki jest zwykle właśnie silny obrzęk błony śluzowej nosa. Może on powstawać w wyniku infekcji górnych dróg oddechowych, oddychania zbyt ciepłym i suchym powietrzem, a czasem jest skutkiem alergii pokarmowej. Sapka u noworodka jest szczególnie częsta, ze względu na fakt, że przez pierwsze tygodnie swojego życia dziecko oddycha wyłącznie przez nos. Dodatkowo, noworodek ma stosunkowo wąskie nosowe przewody, dlatego nawet niewielka ilość wydzieliny lub niewielki obrzęk śluzówki nosa może powodować osłabienie drożności nosa.
Czym jest sapka u noworodka?
Nieco naukowo nazywamy to zjawisko niedrożnością nosa. Problem ten towarzyszą objawy takie jak zatkany nos, męczliwość podczas karmienia, brak wycieku wydzieliny z przewodów nosowych czy charakterystyczne dźwięki jak bulgotanie oraz świsty podczas wdechu i wydechu. Przeważającą przyczyną sapki jest obrzęk śluzowej błony nosa. W wyniku swojej budowy, przewody nosowe malucha są wąskie co uniemożliwia prawidłowe oddychanie, co skutkuje charakterystycznymi objawami. Dzieje się to głównie ze względu na fakt, że noworodek w początkowym okresie swojego życia oddycha jedynie przez nos. Pomimo, iż sapka nie jest zjawiskiem, które zagraża zdrowiu dziecka, może spowodować nieznaczne powikłania.
Ważne jest przede wszystkim pamiętanie, że nos pełni istotną rolę ochronną – to właśnie tam zatrzymywane są wszelkie zanieczyszczenia oraz patogeny znajdujące się w powietrzu, którego dziecko oddycha. Rzecz jasna, każda, nawet najmniej znacząca niedogodność, jaką jest sapka u noworodka, jest niezwykle uciążliwa dla maluszka. Może skutkować ograniczonym przyrostem masy ciała dziecka z powodu męczliwości podczas karmienia, a także niepokojem, podrażnieniem czy zaburzeniami snu.
Co powoduje sapkę u noworodka?
Sapka, mimo iż jest zjawiskiem dość powszechnym, ma swoje konkretne przyczyny. Wśród najczęstszych z nich zaliczamy:
- infekcje górnych dróg oddechowych, które objawiają się gorączką, kaszlem, czy też charakterystycznym świszczącym oddechem,
- alergie pokarmowe – najczęściej na białka mleka krowiego. W ich przypadku zatkaniu nosa towarzyszą często zmiany skórne w postaci wysypek, specyficzne dodatki w stolcu (krew, śluz), jak i również zaburzenia rytmu wypróżnień, czyli zaparcia lub biegunki,
- nieprawidłowa pielęgnacja nosa – zbyt wysokie temperatury w pomieszczeniach, zaniedbywanie regularnego przewietrzania czy niewłaściwa wilgotność powietrza, a to szczególnie istotne podczas sezonu grzewczego. Także unikanie wycieczek na świeże powietrze jest niekorzystne dla naszego maluszka.
Wszelkie niepokojące objawy obecne u naszego dziecka powinny skłonić nas do niezwłocznej wizyty u lekarza pediatry. Zaniedbanie symptomów lub opóźnienie może prowadzić do poważnych komplikacji, nawet tak błahej na pierwszy rzut oka dolegliwości, jak sapka.

