wieża
Lifestyle

Co to za miejsce? Poznaj wieżę ciśnień w Ciechanowie.

Znany przede wszystkim z malowniczych widoków Zamku Książąt Mazowieckich oraz renowowanej browarnictwem, Ciechanów skrywa także perełkę dla miłośników nauki i techniki. Szczególnie polecane na szkolne wycieczki, miasto zaskakuje również dorosłych odwiedzających atrakcjami takimi jak nowoczesny park naukowy i unikatowa w skali globalnej wieża ciśnień Ciechanów.

Analityczne podejście do poznawania fizyki

Wieża ciśnień Ciechanów oraz Park Nauki Torus to miejscem, w którym każdy, niezależnie od wieku, może rozwijać swoją naukową wyobraźnię. Obiekt umożliwia bezpośrednie eksperymentowanie z zjawiskami fizyki oraz poznanie skomplikowanych procesów w przystępny, kreatywny sposób. Choć mogłoby się wydawać, że tego typu obiekty są powszechne, to jednak mało które z nich oferują takie doświadczenia. Całość jest usytuowana w cieniu majestatycznej wieży, z historią miasta jako tłem. Wieży zaczęto używać w 1976 roku, jednak już na początku pojawiły się usterki – problemy z pompami czy przecieki. W latach 1979-1980 zimy stulecia spowodowały zamrożenie wody co doprowadziło do uszkodzeń konstrukcji. Wobec tych wyzwań postanowiono zamknąć ten monumentalny obiekt.

Unikalny obiekt globalnego dziedzictwa

Na przestrzeni lat wieża popadała w ruinę i często padały różne propozycje jej zagospodarowania. Koncepcje były różne – od wieży widokowej, przez restaurację. W roku 2013 jednak portal The World Geography ocenił wieżę ciechanowską jako jedną z najbardziej nietypowych konstrukcji tego typu na świecie. Od tego momentu, zaczęło się okres intensywnych działań. Dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości 2,7 mln złotych umożliwiło odnowienie tego miejsca. Prace obejmowały zarówno renowację wieży, jak i poprawę jej otoczenia, co zaowocowało decyzją o zbudowaniu parku naukowego.

Odweowe Park Nauki Torus otwarto w 2019 roku. To miejsce pozwala zgłębić różnorodne zjawiska fizyczne poprzez samodzielne eksperymenty. Przy pomocy tablic edukacyjnych można też uzyskać dostęp do wiedzy teoretycznej. Park posiada kilka sal ekspozycyjnych z różnymi urządzeniami umożliwiającymi bezpośredni kontakt z nauką.

Kilka słów warto poświęcić także na omówienie działania Wieży Ciśnień. Przy samym miejscu, pod gigantycznym obiektem, zbudowano miniaturkę wieży ciechanowskiej i podłączono ją do wodociągów. Dzięki temu odwiedzający mogą na własne oczy obserwować, jak działają mechanizmy regulacji ciśnienia wody.

Jeżeli jesteś na etapie planowania podróży – zdecydowanie warto rozważyć wizytę w Ciechanowie. Miasto oferuje niepowtarzalne połączenie historii i nauki, które z pewnością dostarczy wiele satysfakcji.

Możliwość komentowania Co to za miejsce? Poznaj wieżę ciśnień w Ciechanowie. została wyłączona