Czy można pić siemię lniane na noc?
Właściwości i korzyści z jedzenia siemienia lnianego w codziennej diecie
Siemię lniane, znane również jako superfood, jest jednym z najpotężniejszych naturalnych środków zdrowotnych, które mają ogromny wpływ na naszą kondycję fizyczną i mentalną. Siemię lniane, obok jego wielu korzyści zdrowotnych, takich jak poprawa trawienia, wyglądu skóry, regulacja poziomu cholesterolu, wspieranie równowagi hormonalnej i zwalczanie komórek rakowych, jest również znane ze swojej umiejętności wspomagania utraty zbędnych kilogramów. Niewątpliwie siemię lniane powinno znaleźć miejsce w każdej domowej kuchni. W następnych częściach artykułu dowiesz się, ile siemienia lnianego należy spożywać, czy można je pić na noc, a następnie omówimy działanie siemienia w diecie i jak nie stosować siemienia lnianego.
Dlaczego warto mieć siemię lniane w kuchni?
Jest wiele powodów, dla których warto włączyć siemię lniane do codziennej diety. Poniżej przedstawiamy najbardziej znaczące z nich:
- Siemię lniane to zdecydowane źródło kwasów omega-3 – z ważnym 4:1 stosunkiem kwasów tłuszczowych omega-3 do omega-6. Jeśli zależy Ci na optymalnym funkcjonowaniu mózgu, serca i lepszej pamięci, siemię lniane powinno znaleźć stałe miejsce w Twojej diecie.
- Potężne źródło lignanów znajduje się w siemieniu lnianym – związki te mają działanie antynowotworowe, hamując wpływ estrogenu, który przyczynia się do rozwoju nowotworów. Siemię lniane zawiera największą ilość lignanów w porównaniu do innych nasion.
- Siemię lniane chroni przewód pokarmowy – dzięki śluzowi roślinnemu, który powleka błony śluzowe przełyku, żołądka i częściowo dwunastnicy, siemię lniane tworzy warstwę ochronną przeciwko agresywnemu kwasowi solnemu i redukuje odczyny zapalne.
- Promowanie zdrowego poziomu cholesterolu jest kolejną zaletą siemienia lnianego – zwłaszcza że obecne w nasionach sterole mogą obniżyć poziom cholesterolu nawet o 12%.
- Siemię lniane pomaga w trawieniu – dostarczając aż 22% dziennej dawki błonnika za pomocą 2 łyżek stołowych ziaren siemienia. Warto również dodać, że ziarna siemienia lnianego nie zawierają glutenu, który jest znany z powodowania stanów zapalnych, co czyni je doskonałą alternatywą dla osób z nietolerancją glutenu.
- Wsparcie dla utraty wagi – dzięki dużej ilości błonnika połączonej z dużą ilością zdrowych kwasów tłuszczowych, siemię lniane pozwala nam dłużej czuć się najedzonym, co ma pozytywny wpływ na utratę wagi. Przeciwzapalne działanie siemienia lnianego jest też ważne dla zdrowego funkcjonowania przewodu pokarmowego.
- W przypadku kobiet w okresie menopauzy, siemię lniane może łagodzić objawy – badania pokazały, że regularne spożywanie siemienia lnianego zmniejsza częstość i intensywność uderzeń gorąca, a także poprawia nastrój.
Jak dużo siemienia lnianego należy spożywać?
Zalecana dawka siemienia lnianego wynosi od 1 do 2 łyżek stołowych dziennie. Taka dawka zapewni odpowiednią ilość kwasów omega-3, które są niezbędne w ochronie przed nowotworami, chorobami serca i cukrzycą.
Czy siemię lniane można pić na noc? Jak korzystać z siemienia lnianego?
Przygotowaliśmy kilka propozycji, jak spożywać siemię lniane. Przetestuj te metody i wybierz tę, która najbardziej Ci odpowiada:
- Ziarna siemienia lnianego jako dodatek do koktajlu – wystarczy wrzucić je do miksera i zmiksować ze składnikami koktajlu. Dla dobrego, wysokoobrotowego miksera nie ma potrzeby wcześniejszego mielenia ziaren.
- Kleik z siemienia lnianego – aby go przygotować, wystarczy założyć 1 łyżkę zmielonego siemienia pół szklanki wody. Po pół godzinie powstanie gęsta masa, która ma pozytywny wpływ na perystaltykę jelit.
- Siemię lniane jako zamiennik jajek w ciastach czy kotletach – dzięki swoim właściwościom wiążącym, siemię lniane może zastąpić jajka w różnorodnych przepisach. Można go również dodać do muffinów, chleba czy innych wypieków, aby wzbogacić wartość odżywczą dania.
- Olej z siemienia lnianego – doskonały do sałatek lub jako dodatek do gotowanej kaszy.
Zgodnie z badaniami naukowców, najbardziej przyswajalną formą siemienia lnianego jest jego zmielona forma oraz olej. Całe ziarna przechodzą przez układ pokarmowy niestrawione, więc organizm nie jest w stanie pozyskać z nich składników odżywczych. Jednym z dobrych sposobów na spożycie siemienia lnianego są kiełki – wystarczy namoczyć ziarna lnu i je wykiełkować.