czyrak
Zdrowie

Czy znasz wygląd czyraka? Szalenie ważne informacje

Czyrak to bolesna, nieestetyczna krostka, która może pojawić się na różnych częściach naszego ciała, takich jak głowa, plecy, nos czy pachwina. Jest to zapalenie bakteryjne mieszka włosowego oraz tkanek, które otaczają go. Guz, który powstaje w wyniku obecności czyraka, jest zazwyczaj bolesny a sama okolica czyraka jest mocno zaczerwieniona. Wszyscy zdecydowanie woleliby unikać takiej dolegliwości, ale czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jakie są przyczyny jego powstawania? Zbierając informacje o tej wyjątkowo nieprzyjemnej dolegliwości, dowiemy się więcej zarówno o samej chorobie, jak i o możliwościach jej leczenia.

Czynniki prowadzące do powstania czyraka

Może Cię zaskoczyć, ale główną przyczyną powstawania czyraka jest bakteria złocistego gronkowca, z którą w większości przypadków żyjemy w symbiozie. Gronkowiec ten żyje na naszym organizmie w stanie uśpionym, nie powodując żadnych konkretnych problemów zdrowotnych, dopóki system immunologiczny jest mocny i zdolny do skutecznej walki z wszelkimi infekcjami. Jednak kiedy nasz organizm umniejsza swoje zdolności obronne, może dojść do infekcji. Bakterie mogą przeniknąć do gruczołów łojowych znajdujących się we włosowych mieszkach lub do drobnych ranek na skórze. Bakteria zaczyna się tam namnażać, powodując ostry stan zapalny, który jest znanym nam jako czyrak.

Ale dlaczego nasz system immunologiczny może się osłabić? Cóż, istnieje wiele potencjalnych przyczyn, w tym przykładowo wychłodzenie, niedożywienie, przebyta choroba, infekcja czy przemęczenie organizmu. Wszystko to może osłabić naszą codzienną walkę z infekcjami i zapewnić pole do popisu dla złocistego gronkowca.

Objawy powstania czyraka: Co powinno wzbudzić nasz niepokój?

Gdy tylko pojawia się czyrak, najpierw zaczyna się od drobnej zmiany w obszarze mieszka włosowego. Zaczerwienienie lub rumień zaczyna pojawiać się na skórze, a potem ewoluuje w fioletowy guzek. Chociaż na pierwszy rzut oka może wyglądać jak zwykły pryszcz, to przecież jest zdecydowanie twardszy i nie daje się wycisnąć jak zwykła krostka. W tym stanie warto lepiej tego nie próbować, bo taka próba może skończyć się tylko zwiększeniem infekcji.

Przeczytaj też:  Zrozumienie Esperalu i nowoczesnych metod leczenia alkoholizmu

Z biegiem czasu, stan zapalny narasta i na skórze pojawiają się dodatkowe objawy. Czyrak staje się bolesny, skóra wokół niego rozgrzewa się i staje się czerwona. Można też odczuć charakterystyczne dla tej choroby pulsowanie.

Proces rozwoju i ewentualne skutki

Po upływie około miesiąca do półtora, guzek przeistacza się w krostkę, która ulega martwicy. Następnie rozpada się, wydzielając martwiczy czop. Często czyraki pękają samoistnie i opróżniają się, zostawiając tzw. krater. Kiedy rana po czyraku zagoi się, najprawdopodobniej pozostanie w tym miejscu głęboka blizna. A nawet jeśli czyrak nie pęknie, blizna paradoxally pozostanie.

Możliwość komentowania Czy znasz wygląd czyraka? Szalenie ważne informacje została wyłączona