
Dla kogo przeznaczony jest olejek z drzewa herbacianego?
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak wygląda naturalny, a jednocześnie skuteczny sposób na walkę z wieloma dolegliwościami? Olejek z drzewa herbacianego, znany także jako Tea Tree Oil lub Malaleuca Alternifolia Oil, posiada właściwości antyseptyczne i przeciwbakteryjne, które sprawiają, że jest on wyjątkowy wśród innych olejków. Przyjrzyjmy się bliżej, jakie zastosowania ma ten naturalny eliksir zdrowia i piękna, oraz kto powinien sięgnąć po ten specyfik.
Olejek herbaciany – naturalny lek na wiele dolegliwości
Olejek herbaciany ma swoje korzenie w Australii i Nowej Zelandii, gdzie drzewa herbaciane rosną na wolności. Aborygeni, pierwsi mieszkańcy tych obszarów, korzystali z jego właściwości już setki lat temu, używając go jako środek dezynfekujący rany i leczący różnego rodzaju dolegliwości. Dzisiaj, po wielu badaniach naukowych, wiemy, że to głównie 4-terpineol oraz cyneol odpowiadają za jego działanie antyseptyczne. Cyneol, który ma szczególne działanie przeciwbakteryjne, pozytywnie wpływa na leczenie chorób o podłożu przeziębieniowym.
Gdy zdecydujemy się na kupno olejku herbacianego, powinniśmy zwrócić uwagę na jego koloryt i zapach. Dobrej jakości olejek ma intensywny, wyrazisty zapach oraz jasnożółty kolor.
Olejek herbaciany w domu: od pielęgnacji po sprzątanie
Olejek herbaciany to rekomendowany produkt dla osób o cerze trądzikowej oraz borykających się z nawracającymi stanami zapalnymi skóry. Możemy zastosować go w łagodzeniu objawów chorób bakteryjnych i wirusowych atakujących górne drogi oddechowe. W takim przypadku wykorzystajmy go jako dodatek do inhalacji przy użyciu kominka zapachowego czy miseczki z gorącą wodą. Nie musimy już się martwić egzemami, trudno gojącymi się ranami czy infekcjami grzybiczymi – olejek herbaciany potrafi rozwiązać także te problemy skórne.
Jest to jeden z niewielu naturalnych olejków, które można stosować w 100% koncentracji bezpośrednio na skórę, bez wcześniejszego rozcieńczania. Najczęściej stosuje się go punktowo, smarując jedynie miejsca chore lub problematyczne. Inną opcją jest dodawanie kilku kropli olejku do kosmetyków, na przykład do toniku do twarzy, kremu lub balsamu do ciała.
Olejek herbaciany nie jest jednak tylko tajnym składnikiem wielu kosmetykow, ale sprawdza się też w codziennych czynnościach domowych. Parę kropel tego specyfiku dodanych do proszku przed praniem sprawia, że ubrania długo zachowują świeży zapach. Dodanie go do ciepłej wody doskonale odświeży blaty i półki, a zastosowanie go razem z sodą oczyszczoną i wodą błyskawicznie umyje panele podłogowe, nie zapominając o dodatkowym odświeżeniu powietrza w naszym mieszkaniu.

Potencjalne przeciwwskazania do stosowania olejku herbacianego
Choć olejek herbaciany jest naturalny, to jednak działa dość silnie, dlatego należy wprowadzać go do naszej higieny osobistej stopniowo i obserwować, jakie efekty przynosi. Przede wszystkim należy unikać jego stosowania na skórę dzieci i niemowląt w formie skoncentrowanej. W formie rozcieńczonej (na przykład jedna kropla olejku na całą wanienkę wody) powinien być bezpieczny. W każdym przypadku warto skonsultować ten temat z lekarzem prowadzącym lub pediatrą.
Niewielkie mrowienie w miejscu, w które wcieramy olejek, jest naturalną reakcją. Jeśli natomiast zauważamy zaczerwienienie czy podrażnienie, powinniśmy niezwłocznie przerwać jego stosowanie.
Jedno ważne przypomnienie na koniec – olejek herbaciany nie jest lekiem, w związku z tym nie powinien zastępować tradycyjnej medycyny. Jeśli mamy problemy ze skórą czy towarzyszy nam ciągły stan zapalny, powinniśmy zgłosić to do lekarza. Terapię olejkiem herbacianym traktujmy jedynie jako dodatek, który może pomóc nam przezwyciężyć dolegliwości.

