kurzajki
Zdrowie

Jak radzić sobie z kurzajkami na stopach u dzieci?

Kurzajki na stopach u dzieci może wydawać się problemem banalnym, ale w rzeczywistości jest to dość powszechne zjawisko. Często jest wynikiem zakażeń łatwo przenoszonych w miejscach publicznych, takich jak baseny. Poznajmy bliżej to zjawisko i dowiedzmy się, jak wyglądają kurzajki u dzieci.

Rozpowszechnienie wirusa

Kurzajki na stopach u dzieci to łagodne zmiany skórne, zwane fachowo wirusowymi brodawkami. Przyczyną kurzajek jest wirus ludzkiego brodawczaka, zwany skrótowo HPV. HPV prowadzi do nadmiernej proliferacji komórek skóry, co skutkuje powstawaniem brodawek. Wirus HPV jest szeroko rozpowszechniony w środowisku i można zidentyfikować ponad 100 jego typów, chociaż tylko niektóre z nich powodują kurzajki na stopach.

Źródła zakażenia

Należy podkreślić, że kurzajki na stopach są bardzo zaraźliwe. Są one łatwo przenoszone w miejscach, gdzie wiele osób chodzi boso, takich jak szatnie, publiczne łazienki, sale gimnastyczne czy baseny. Wilgoć i ciepło sprzyjają rozprzestrzenianiu się wirusa, ponieważ zmiękczają skórę, ryzyko zakażenia wzrasta. Złuszczający się naskórek, zawierający wirusa, może przyczepić się do skóry zdrowych osób lub dostępować do niewielkich skaleczeń, prowadząc do zarażenia. Pojawienie się kurzajek na stopach może wynikać nawet z samozakażenia, czyli przeniesienia brodawki z innego miejsca na ciele przez osobę, która już wcześniej była zakażona.

Kurzajki vs. odciski

Czy można odróżnić kurzajkę od odcisku na stopie naszego dziecka? Odcisk zazwyczaj pojawia się w miejscu ucisku buta i jest gładki oraz płaski. Kurzajka natomiast ma szorstką, kalafiorowatą powierzchnię i często jest źródłem niewielkiego krwawienia.

Jak pozbyć się kurzajek na stopach?

Choć wiele badań pokazuje, że u około 40% osób kurzajki znikają samoistnie w ciągu dwóch lat, nadal warto podjąć działania, które przyspieszą proces ich zanikania. Istnieje wiele domowych metod leczenia kurzajek, ale istnieją też metody leczenia specjalistycznego. Osoby z cukrzycą, zaburzeniami odporności, a także te odczuwające ograniczone czucie w stopach powinny na początku leczenia skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj też:  Co jest najlepsze do usuwania włókniaków? Czy włókniaki można zawiązać nitką?
Szczególnie w przypadku dzieci, warto zachować dodatkową ostrożność i skonsultować możliwość leczenia kurzajek z lekarzem. Diagnoza na wczesnym etapie pozwala na szybkie podjęcie skutecznego leczenia. Pamiętajmy, że czas jest kluczowy, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy pewni, z czym mamy do czynienia – kurzajką czy może czymś innym.