Jak zatrzymać laktację? Porady i wskazówki
Czasami kobiety karmiące piersią mogą odnieść wrażenie, że produkują zbyt dużo mleka, szczególnie w pierwszych tygodniach po porodzie. Ta kwestia może wywołać wiele pytań, na przykład, jak zatrzymać laktację lub jak radzić sobie z nadmierną produkcją mleka?
Produkcja mleka – czy to możliwe, żeby było go za dużo?
Bez wątpienia mleko matki jest cenniejszym składnikiem diety niemowlęcia niż jakiekolwiek inne substytuty. Wielu bardzo dobrze zdaje sobie sprawę, że mleko matek jest niezwykle cenne dla rozwoju noworodka, więc mogłoby się wydawać, że nigdy nie jest go za wiele. Czy jest to prawda? Niekoniecznie – okazuje się, że nadmierna produkcja mleka matki może prowadzić do pewnych problemów. Niektóre niemowlęta mogą mieć trudności z przyswojeniem zbyt intensywnego przepływu mleka, zwłaszcza gdy zdarza się silna laktacja. Wielu kobiet, doświadczających nadmiernej produkcji mleka, opowiada o uczuciu lekkiego dyskomfortu, które często towarzyszy takim stanom jak nieustanne wycieki z piersi czy też powracające zapalenie sutka.
Nie bez znaczenia jest to, że istnieją skuteczne metody radzenia sobie z tym problemem. Niektóre objawy nadmiernej laktacji mogą jednocześnie wynikać z innych niż przejściowe przyczyn, takich jak hormonalne zmiany w organizmie kobiety. Warto pamiętać, że ograniczanie produkcji mleka może nie być rozwiązaniem, jeśli nie mamy pewności, że to właśnie ona jest przyczyną problemów. Taka kontrola bowiem może skutkować zbyt małą ilością mleka, co z kolei może prowadzić do niedożywienia dziecka, szczególnie w kluczowym pierwszym miesiącu życia, kiedy mleko matki stanowi jedyny i najważniejszy pokarm dla niemowlęcia, a laktacja dopiero się rozwija.
Trudności związane z nadmierną produkcją mleka: jesteś w tym nie sama
W pierwszych tygodniach po porodzie, w naszym organizmie ma miejsce gwałtowny wzrost poziomu prolaktyny – hormonu odpowiedzialnego za produkcję mleka matki. W tym okresie gwałtowne zwiększanie się poziomu prolaktyny wraz z każdym karmieniem ma na celu nauczenie piersi, ile mleka potrzebuje nasze dziecko oraz ile powinno być wytworzone co godzinę. To są właśnie te momenty, kiedy mogą pojawić się nadmierne wycieki i szybkie napełnianie piersi, a nawet tak zwane wytryski mleka podczas odruchów wypływu. Często występują one podczas pierwszych kilku tygodni karmienia piersią, są one jednak normalnym i powszechnym zjawiskiem na tym etapie laktacji.
Intensywne wypływanie mleka podczas karmienia piersią może stanowić wyzwanie dla noworodka, który uczy się, jak koordynować ssanie z połykaniem. Nie jest to jednak nic niepokojącego – można się spodziewać, że niemowlę może się krztusić, kaszleć a czasem nawet gryźć lub zaciskać szczękę na piersi podczas karmienia. Niemowlę może również być zaniepokojone silnym przepływem mleka i puścić pierś czy zareagować płaczem na przerwanie karmienia. W takiej sytuacji warto pamiętać o tym, że delikatne odbijanie dziecka jest ważne – mocne poruszanie może bowiem spowodować u dziecka płacz i dodatkowe wymioty pokarmu.