
Jakie badania krwi mogą pomóc w diagnozie chorób tarczycy?
Choroby tarczycy stanowią jedne z najczęstszych zaburzeń endokrynologicznych. Precyzyjna diagnostyka laboratoryjna jest bardzo istotna dla ich rozpoznania, a następnie monitorowania efektywności wdrożonego leczenia. Centrum Medyczne Zdrowie w Kielcach oferuje pełen zakres specjalistycznych badań diagnostycznych ukierunkowanych na kompleksową ocenę funkcji tarczycy.
Podstawowa diagnostyka laboratoryjna funkcji tarczycy
Diagnostyka zaburzeń funkcjonowania gruczołu tarczowego rozpoczyna się od oznaczenia stężenia podstawowych parametrów hormonalnych w surowicy krwi.
Najważniejszym z nich jest TSH (hormon tyreotropowy). Hormon ten to główny regulator funkcji tarczycy wydzielany przez przysadkę mózgową. Jego stężenie we krwi powinno mieścić się w przedziale 0,4-4,0 mIU/l. Podwyższone stężenie TSH wskazuje najczęściej na pierwotną niedoczynność tarczycy, natomiast obniżone wartości sugerują nadczynność.
Kolejnym hormonem ważnym w diagnostyce chorób tarczycy jest FT4 (wolna tyroksyna). Jest to główny hormon wydzielany bezpośrednio przez tarczycę, którego oznaczenie umożliwia ocenę zdolności gruczołu do syntezy hormonów. Dodatkowo także zaleca się oznaczenia stężenia FT3 (wolnej trijodotyroniny). Oznaczenie FT3 ma szczególne znaczenie diagnostyczne w przypadkach nadczynności tarczycy, zwłaszcza w formie T3-tyreotoksykozy.
W punkcie pobrań Centrum Medycznego Zdrowie w Kielcach wykonujemy oznaczenia hormonalne z wykorzystaniem najnowocześniejszych analizatorów biochemicznych, zapewniających najwyższą precyzję i wiarygodność wyników. Sprawdź: Punkt pobrań Kielce.
Diagnostyka autoimmunologicznych chorób tarczycy
Choroby autoimmunologiczne tarczycy stanowią dominującą grupę schorzeń tego gruczołu. W ich diagnostyce zleca się oznaczenie przeciwciał przeciwtarczycowych. Przede wszystkim są to przeciwciała anty-TPO (przeciw peroksydazie tarczycowej). To marker szczególnie charakterystyczny dla choroby Hashimoto (przewlekłego limfocytarnego zapalenia tarczycy). Podwyższone miano tych przeciwciał obserwuje się również w chorobie Gravesa-Basedowa oraz u części pacjentów z rakiem brodawkowatym tarczycy.
Z kolei obecność przeciwciał anty-TG (przeciw tyreoglobulinie) potwierdza autoimmunologiczny charakter procesu zapalnego toczącego się w obrębie gruczołu tarczowego. Mają szczególne znaczenie w diagnostyce choroby Hashimoto oraz w monitorowaniu pacjentów po tyreoidektomii z powodu zróżnicowanego raka tarczycy.
Warto także wspomnieć o oznaczeniu przeciwciał TRAb (przeciw receptorowi TSH). To specyficzny marker choroby Gravesa-Basedowa.
Specjalistyczna diagnostyka onkologiczna tarczycy
W przypadku podejrzenia procesu nowotworowego w obrębie gruczołu tarczowego, diagnostyka laboratoryjna obejmuje oznaczenie specyficznych markerów. Przede wszystkim kalcytoniny, czyli hormonu produkowanego przez komórki C tarczycy. Jego podwyższone stężenie w surowicy może być objawem raka rdzeniastego tarczycy.
Tyreoglobulina (Tg) jest głównym białkiem produkowanym przez komórki pęcherzykowe tarczycy. Jej oznaczenie jest nieodzownym elementem monitorowania pacjentów po całkowitym usunięciu tarczycy z powodu zróżnicowanego raka tarczycy (brodawkowatego lub pęcherzykowego). Wzrost stężenia Tg w surowicy może wskazywać na wznowę procesu nowotworowego.
Wskazania do wykonania badań tarczycy
Wskazaniami do wykonania badań tarczycy jest m.in. przewlekłe zmęczenie nieadekwatne do aktywności, niewyjaśnione wahania masy ciała (przyrost w niedoczynności, utrata w nadczynności) czy tzw. kołatania serca. U kobiet wskazaniem do wykonania badań są zaburzenia miesiączkowania i problem z zajściem w ciążę. U osób chorujących z powodu chorób tarczycy obserwuje się również nadmierne wypadanie włosów i pogorszenie stanu skóry.
Dodatkowo warto wykonać badania tarczycy, jeśli w rodzinie istnieje historia chorób tego narządu. Wskazaniem jest także współistnienie innych chorób autoimmunologicznych (cukrzyca typu 1, bielactwo, łuszczyca, celiakia). Zazwyczaj endokrynologowie zalecają oznaczenia hormonów tarczycy u kobiet, które planują ciążę lub które przekroczyły 50. rok życia.
Przygotowanie do badań tarczycy
Dla zapewnienia wiarygodności wyników badań hormonalnych tarczycy zalecamy:
- zgłoszenie się na badanie na czczo (8-12 godzin od ostatniego posiłku);
- wykonanie badania w godzinach porannych (7:00-10:00);
- przyjęcie leków hormonalnych (L-tyroksyna) dopiero po pobraniu krwi;
- poinformowanie personelu o przyjmowanych lekach mogących wpływać na wyniki (preparaty jodu, amiodaron, glikokortykosteroidy);
- uikanie znacznego wysiłku fizycznego na dobę przed badaniem.
W Centrum Medycznym Zdrowie w Kielcach dbamy o najwyższe standardy diagnostyki laboratoryjnej, oferując kompleksowe badania krwi umożliwiające precyzyjną diagnostykę chorób tarczycy. Zapraszamy do naszego punktu pobrań w Kielcach, gdzie profesjonalny zespół medyczny zapewni fachową opiekę na każdym etapie procesu diagnostycznego. Zachęcamy do kontaktu.

