trądzik
Zdrowie

Leczenie skóry trądzikowej: Jak zmniejszyć widoczność znamion i poprawić kondycję skóry

Rozprawa z trądzikiem: zarówno domowe, jak i dietetyczne środki zaradcze

Problem trądziku – nie tylko nastolatków

Trądzik to problem, z którym boryka się wiele osób. Choć często kojarzymy go z nastolatkami, dotyka on również osoby dorosłe. Wyróżniamy szereg odmian tej przypadłości, w tym trądzik zaskórnikowy, grudkowy, krostkowy czy hormonalny. Co istotne, zasługuje on na odpowiednie leczenie, które powinno odbywać się pod okiem specjalisty – dermatologa. Pielęgnacja skóry trądzikowej wymaga specjalnej uwagi, o czym dowiesz się czytając dalej.

Pielęgnacja skóry z problemem trądzikowym

Trądzik manifestuje się na skórze poprzez różne zmiany skórne, takie jak krosty, grudki czy zaczerwienienia. Elementem wspólnym dla troski o skórę, bez względu na rodzaj trądzikowej dolegliwości, jest odpowiednie nawilżanie. Przyspiesza to regenerację skóry i zmniejsza nadmierne wydzielanie łoju. Najlepszy do tego celu będzie krem nawilżający do twarzy trądzikowej o odpowiednim składzie, zawierający na przykład niacynamid. Ten składnik łagodzi podrażnienia, zapobiega powstawaniu przebarwień i zmniejsza widoczność blizn. Inny składnik, pantenol, ma właściwości łagodzące, wspomaga gojenie, ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. W szeregu przypadków pomoże też wyeliminować swędzenie i pieczenie skóry. Ważne jest również dokładne oczyszczanie skóry, przy pomocy żeli zawierających między innymi niacynamid czy wyciąg z arnoty. Aby zminima lizować ryzyko powstawania nowych problemów skórnych, niezwykle istotne jest dokładne zmywanie makijażu. Najlepszy do tego celu okaże się płyn micelarny.

Domowe sposoby na leczenie trądziku

Niektóre domowe metody mogą okazać się niezwykle skuteczne w walce z trądzikiem. Na przykład tonik na bazie zielonego ogórka, obfitującego w witaminy A, C i E, przynosi korzyści odżywcze dla skóry i przyspiesza jej regenerację. Przygotowanie domowego toniku nie jest skomplikowane – wystarczy zetrzeć ogórek, dodać do niego pół szklanki ciepłej wody, a następnie nałożyć na twarz za pomocą wacika. Innym naturalnym sposobem jest smarowanie zmian trądzikowych olejkami, jak na przykład olejek z drzewa herbacianego czy lawendowy. Oba mają właściwości normalizujące pracę gruczołów łojowych, są przeciwzapalne i antybakteryjne, a dodatkowo chronią skórę przed działaniem czynników zewnętrznych. Nie można zapomnieć także o aloesie, który łagodzi stany zapalne i przyspiesza gojenie się zmian. Najlepszy do tego celu okaże się świeży sok z aloesu.

Przeczytaj też:  Dowiedz się, jak wykorzystać obierki do stworzenia octu jabłkowego!

Dieta dla skóry trądzikowej

Odpowiednia dieta to kluczowy element walki z trądzikiem. Ciężkostrawne posiłki, czy produkty zasobne w konserwanty, mogą nasilać problem trądzikowy. Ważne jest, aby dieta była zasobna przede wszystkim w warzywa bogate w witaminy A i E, jak na przykład marchewki, pomidory, brokuły, sałaty czy papryki. Warto także zwrócić uwagę na owoce, takie jak brzoskwinie, pomarańcze czy melony. Powinniśmy ograniczyć spożycie soli i pikantnych przypraw, zastępując je smacznymi i zdrowymi ziołami. Regularne picie zielonej herbaty, pomoże dostarczyć organizmowi cennych antyoksydantów. Stres jest jednym z czynników mogących nasilać objawy trądziku, dlatego warto poszukać skutecznych metod na jego redukcję i wprowadzić do życia więcej momentów relaksu.

Możliwość komentowania Leczenie skóry trądzikowej: Jak zmniejszyć widoczność znamion i poprawić kondycję skóry została wyłączona