relaks
Zdrowie

Masturbacja jako naturalny środek przeciwbólowy?

Menstruacja i płciowa luka zdrowotna

Miesiączka jest fizjologicznym zjawiskiem życiowym, które dotyka około połowy populacji światowej. Dla większości menstruujących osób wiąże się ona z różnorodnymi dolegliwościami i bólami o zróżnicowanym nasileniu. Niestety, mimo częstotliwości występowania, jest to temat rzadko podejmowany w badaniach naukowych, głównie ze względu na tak zwane gender health gap – nierówność w traktowaniu każdej płci przez przedstawicieli ochrony zdrowia.

Zjawisko to dotyka wiele aspektów zdrowia kobiet, łącznie z dyscyplinami nauki takimi jak farmakologia czy psychologia, a także rozumieniem objawów różnych chorób i zaburzeń. Również zdrowie psychiczne kobiet jest często pomijane w badaniach naukowych. Wobec powyższego, dopiero w maju 2020 roku zainicjowano pionierskie badanie dotyczące wpływu masturbacji na samopoczucie osób doświadczających bólu menstruacyjnego.

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z firm Womanizer oraz Lunette, poszu kujące odpowiedzi na pytanie, czy masturbacja może być traktowana jako naturalny środek przeciwbólowy w kontekście menstruacji.

Masturbacja jako naturalne leczenie bólu miesiączkowego

Podstawą badanej hipotezy było zaobserwowanie, że podczas intensywnego podniecenia seksualnego, mózg wycisza wiele nieprzyjemnych doznań, w tym ból. W tym stanie, organizm produkuje endorfiny – hormony, które wykazują silne działanie przeciwbólowe. W związku z powyższym, naukowcy przypuścili, że masturbacja podczas menstruacji, zwana potocznie mensturbacją, może skutecznie przeciwdziałać menstruacyjnym dolegliwościom bólowym.

Rozróżnienie badania mensturbacji

Przebieg badania

W badaniu uczestniczyło łącznie 486 menstruujących osób. Badanie trwało 6 miesięcy, podczas których pierwszy miesiąc był okresem, w którym uczestniczki monitorowały odczuwany poziom bólu menstruacyjnego. Kolejne trzy miesiące były okresem testowym, podczas którego kobiety rezygnowały ze swoich dotychczasowych metod łagodzenia bólu na rzecz masturbacji. Ostatnie dwa miesiące badania były okresem kontrolnym, kiedy to uczestniczki wróciły do swoich wcześniejszych metod radzenia sobie z bólem.

Przeczytaj też:  Jak ulepszyć wygląd skóry w okolicach oczu?

Rezultaty badania

Stwierdzono, że znaczna większość uczestniczek badania, bo aż 90%, zadeklarowało, że poleciłoby innym osobom ową technikę jako sposób na zmniejszenie bólu miesiączkowego. Co więcej, 85% uczestniczek zadeklarowało, że zamierza nadal stosować tę metodę po zakończeniu badania. Gdy poproszono o porównanie skuteczności łagodzenia bólu między uprzednio stosowanymi lekami przeciwbólowymi a techniką masturbacji, odpowiedzi były praktycznie podzielone pół na pół: 42% osób wskazało masturbację, natomiast 43% – leki przeciwbólowe.

Ciekawym jest, że badanie wykazało zmniejszenie liczby dni, w których uczestniczki doświadczały bólu menstruacyjnego, a także zmniejszenie nadmiernego nasilenia bólu z każdym kolejnym miesiącem trwania fazy testowej. Interesującym jest również fakt, że efekt ten utrzymał się również podczas ostatniego miesiąca obserwacyjnego, kiedy kobiety wróciły do stosowania leków przeciwbólowych. Badanie wykazało również, że masturbacja ma korzystny wpływ na złagodzenie innych dolegliwości menstruacyjnych, takich jak skurcze w jamie brzusznej, biegunka czy wzdęcia oraz obniżenie nastroju.

Masturbacja – metody i techniki

Badanie przeprowadzone przez Womanizer i Lunette wykazało, że masturbacja może skutecznie pomagać w radzeniu sobie z bólami miesiączkowymi, niezależnie od stosowanej techniki. Wiele osób zwraca jednak uwagę na trudności z osiągnięciem orgazmu w sytuacji, kiedy towarzyszy im ból i inne dolegliwości. W takim przypadku pomocne mogą okazać się specjalistyczne urządzenia, takie jak oferowane przez sklep n69, które oferuje wibratory łechtaczki. Rekomendowane przez Womanizer urządzenia stymulują wszystkie struktury łechtaczki, łącznie z tymi wewnętrznymi, co pozwala złagodzić dolegliwości menstruacyjne w obrębie całego brzucha.

Wibratory tej marki cechują się dodatkowo cichym działaniem i wyłączają się automatycznie, kiedy kontakt ze skórą zostaje przerwany. Co więcej, są całkowicie wodoodporne, co zapewnia bezpieczeństwo i komfort stosowania podczas miesiączki, a także w łazience, niezależnie czy to pod prysznicem czy w wannie.

Przeczytaj też:  Manicure w stylu różowo-czarnych paznokci

 

Możliwość komentowania Masturbacja jako naturalny środek przeciwbólowy? została wyłączona