Przestań się odchudzać i zacznij żyć inaczej… od teraz
Uzależnienie od jedzenia i jego konsekwencje
Szacowany czytelniku, z czystym sumieniem możesz przyznać, że spędzasz wiele godzin na treningach, a następnie poddajesz się pokusie słodyczy. Z cierpliwością oczekujesz na wszelkie okazje, które pozwolą Ci bez skrupułów sięgnąć po batonik, ciastko czy burgera. Rozumiemy, dlaczego pokochujeś święta jak Tłusty Czwartek. Prawda jednak jest taka, że narażasz siebie na szkodę. Nie wynika to z jedzenia jednego pączka, ale z samych nawyków życiowych, które prowadzą do niezdrowego stylu życia, związanego z zaburzeniami odżywiania i zaburzeniami nastroju.
Triady świąteczne i ich negatywne implikacje
Minęły już Walentynki, Dzień Singla i na domiar złego Tłusty Czwartek… Dlaczego 'na domiar złego’? Trzy święta, które przypadły w tym roku jeden po drugim, przynoszą ze sobą potężny destruktywny potencjał. Walentynki to czas melancholii dla tych, którym ciężko przeżywają samotność. Dzień Singla jest okazją do odczuwania jeszcze mocniejszego braku bliskiej osoby obok. Na końcu Tłusty Czwartek, który jest idealnym dniem do zrzucenia wszelkich ograniczeń, rzucenia się na słodycze i zagłuszenia jakichkolwiek nieprzepracowanych kwestii.
Początki dysfunkcyjnej relacji z jedzeniem
Na pewno zastanawiasz się, jak doszło do takiej sytuacji. Mimo że jedzenie to największe przyjemności dostępne człowiekowi, w ostatnich kilkudziesięciu latach stało się także przekleństwem. Dostępność jedzenia i rosnąca obfitość sprawiły, że straciliśmy kontrolę nad swoim jedzeniem. Zamiast narzędzia do przetrwania, jedzenie stało się nagrodą, pocieszeniem, remedium na nudę, czy sposobem na budowanie relacji. Można by powiedzieć, że porzuciliśmy starożytne mądrości typu 'Edimus, ut vivamus, non vivimus ut edamus’, które oznacza 'jemy po to, aby żyć, a nie żyjemy po to, żeby jeść’.
Zagubienie w relacji z jedzeniem
Jedzenie w naszej współczesnej kulturze pełni zupełnie inną rolę niż powinno. Niestety, wiele z nas w dzieciństwie miało do czynienia z negatywnym wpływem jedzenia jako nagrody lub pocieszenia. A inne czynniki, takie jak ciągła presja społeczna o ciężko osiągalne standardy piękna, sprawiają, że torturujemy nasze ciała przez nadmierne ćwiczenia i restrykcyjne diety. Rezultatem jest stres, który często prowadzi do napadów objadania się.
Skutki spożycia cukru i napojów energetycznych
Efekty takiego postępowania to nie tylko nadwaga i otyłość. To przede wszystkim negatywne skutki, które odczuwamy od razu po takim posiłku i które wpływają na naszą codzienność, takie jak senność, zmęczenie, drażliwość, czy tzw. 'cukrowy haj’, czyli nagły wyrzut insuliny do krwi. Po takim cukrowym posiłku zwykle sięgamy po kolejne słodycze i kawę, aby się pobudzić. W nocy nie możemy spać z powodu cukru i kofeiny, a następnego dnia czujemy się zmęczeni i drażliwi. Ponownie sięgamy po coś słodkiego, aby poprawić sobie humor i tak zaczyna napędzać się trudna do zatrzymania spirala.
Znajdź alternatywne podejście do relacji z jedzeniem
Zamiennie, warto zastanowić się nad innym sposobem podejścia do jedzenia. Zamiast ciągłego odchudzania – zacznij żyć, skoncentruj się na poszukiwaniu alternatywnych sposobów radzenia sobie ze stresem. Obserwacja projektu 'Odmładzanie na surowo’ może być dobrym początkiem. Znajdziesz tam ogromną ilość wiedzy oraz inspiracji i wiele wydarzeń oraz wyzwań, które pomogą Ci zrozumieć i pokochać zdrowy styl życia.
Gdy zmiany są zbyt trudne
Jednak nie każda zmiana jest łatwa do wprowadzenia. Jeżeli cierpisz na zaburzenia odżywiania, depresję, zespół stresu pourazowego lub inne zaburzenia, które uniemożliwiają Ci nawiązanie zdrowej relacji z jedzeniem, zwrócenie się o pomoc do specjalisty może być najważniejszym krokiem, jaki zrobisz w swoim życiu.
O autorze
Mariusz Budrowski – jest specjalistą i praktykiem zdrowego żywienia. Jest twórcą Projektu 'Odmładzanie na Surowo’ i współautorem książek na temat zdrowia. Wraz ze swoją partnerką, Agnieszką Juncewicz, angażuje się w wiele projektów, mających na celu promowanie zdrowego stylu życia.