Szybkie obszywanie dywanów i wykładzin – jak to zrobić?
Przedłużanie żywotności dywanu: Czy warto i jak obszyć dywan?
Dywany to jeden z fundamentalnych elementów wystroju każdego domu. Jednak po latach użytkowania, nawet ten najwyższej jakości, traci swój stylowy wygląd i zaczyna nosić ślady użytkowania. Częstym problemem są postrzępione krawędzie lub zniszczenia w obrębie brzegów. Niemniej, zamiast pozbywać się dywanu, prawdopodobnie będzie można mu nadać drugie życie. Jak szybko obszyć dywan lub wykładzinę? Dowiesz się z poniższego artykułu.
Czy powinienem obszyć swój dywan lub wykładzinę?
Obszywanie dywanów to nie tylko sposób na szybką renowację krawędzi, które uległy wystrzępieniu w wyniku zahaczenia o nie podczas chodzenia, czy też odkurzania. Jest to również fantastyczne rozwiązanie, gdy runo uległo nieodwracalnym odkształceniom lub odbarwieniom – na przykład, kiedy przez lata na dywanie stały ciężkie meble i teraz planujemy przemeblowanie.
Może się również zdarzyć, że dywan jest w dobrym stanie, ale po prostu się go znudziliśmy. Mogliśmy się zmienić rozmiar, kształt lub sposób ułożenia naszego dywanu. W tej sytuacji jeden duży dywan lub wykładzinę można podzielić na kilka mniejszych, tworząc nowe dywany lub chodniki dywanowe.
Wielu klientów decyduje się także na obrębianie dywanów. Jest to szczególnie korzystne w pokojach dziecięcych, kiedy raczkujące dziecko może pociągnąć za wystające nici, uszkadzając pokrycie podłogi.
Sytuacje, w których posiadamy w domu zwierzęta domowe, takie jak koty lub psy, również często prowadzą do decyzji o obszyciu dywanu. Odsłonięte krawędzie dywanu lub wykładziny zwabiają zwierzęta i mogą prowadzić do poważnych zniszczeń.
Z tych powodów warto zdecydować się na obszycie dywanu na samym początku, od razu po jego zakupie. Wykończone w ten sposób pokrycie podłogowe będzie wyglądać znacznie bardziej elegancko niż surowo przycięte krawędzie, ponadto zabezpieczymy go przed pruciem się i strzępieniem. Obszywanie nowych wykładzin i dywanów oferuje sklep OBI.
Sposoby obszywania dywanu lub wykładziny
Obszycie boków przędzą, tzw. overlock
To najbardziej powszechny sposób na wykończenie brzegów dywanów i wykładzin wykonanych z tworzyw sztucznych, takich jak polipropylen, poliester czy wiskoza. W tej technice wykorzystuje się specjalną maszynę oraz ozdobne nici z polipropylenu. Nici te mogą mieć dowolny kolor, a paleta barw jest niezwykle bogata. Overlock daje bardzo precyzyjny efekt końcowy.
Obszywanie ręczne
Ta technika jest zazwyczaj zarezerwowana dla dywanów wiązanych ręcznie i wykonanych z wełny, które mają matowe runo. W przypadku obszywania maszynowego, korzysta się z błyszczących nici polipropylenu, co mogłoby nie pasować do matowego wykończenia.
Obszycie ręczne jest także odpowiednie dla dywanów lub wykładzin, które mają sztywny i kruchy spód. Takie pokrycie podłogowe mogłoby ulec zniszczeniu( lub jego obszyte fragmenty mógłby odpadnąć) podczas obróbki maszynowej po paru miesiącach, niwecząc efekt dekoracyjnego ściegu.
Absolutnie, obszywanie ręczne jest droższe niż overlock. Jednakże, jest bardziej personalizowane i trwałe. Za pomocą tej metody możemy przywrócić pierwotny kształt ręcznie tkanego dywanu, który z powodu braku obszywania mógł stracić swój oryginalny kształt.
Obszywanie brzegów dekoracyjną taśmą
Ten sposób wykończenia polega na użyciu ozdobnej taśmy. Jest to prosty i elegancki sposób na ukrycie zniszczonych brzegów dywanu lub wykładziny. Taśmy mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak bawełna, polipropylen, poliester, welur, a nawet imitacji skóry. Niektóre z nich są aksamitne w dotyku i dodają efektownego połysku, inne są matowe i posiadają strukturę plecionki. Obszywanie ozdobną taśmą może dosłownie odmienić wygląd dywanu lub wykładziny.