Bez kategorii

Zaburzenia sensoryczne u dzieci – jak może pomóc psycholog dziecięcy?

Jako rodzic często niepokoisz się nietypowym zachowaniem swojego dziecka, np. jego zwiększoną wrażliwością na hałas, wybiórczością pokarmową czy niechęcią do stosowania kosmetyków. Wspomniane problemy mogą sygnalizować zaburzenia sensoryczne. Jak w ich przezwyciężeniu pomaga psycholog dziecięcy?

Dlaczego zaburzenia sensoryczne warto skonsultować z psychologiem dziecięcym?

Zaburzenia sensoryczne to dość szerokie pojęcie, które obejmuje nadwrażliwość i niedowrażliwość na dotyk, dźwięk, smak, światło itp. Niektóre dzieci narzekają na zbyt ciężką kołdrę, podczas gdy inne potrzebują modelu obciążeniowego, aby zmrużyć oczy. Jednym przeszkadza cisza, a drugim hałas. Część pociech drażni mocne światło, a inne preferują takowe. Psycholog dziecięcy z Empatio przyjrzy się problemowi i postawi odpowiednią diagnozę. Jeśli dostrzegasz u syna/córki niepokojące objawy, umów się na wizytę do specjalisty, klikając w link https://empatio.pl/specjalisci/psycholog-dzieciecy/. Psycholog dziecięcy w razie potrzeby skieruje młodego człowieka na terapię integracji sensorycznej.

Zaburzenia integracji sensorycznej a ADHD i autyzm

Zaburzenia integracji sensorycznej mogą wskazywać na autyzm lub ADHD, choć niekiedy występują samodzielnie. Dobrze przygotowany psycholog dziecięcy zwraca uwagę na wszystkie niuanse. Stara się połączyć ze sobą kropki, aby zyskać pełny obraz sytuacji. Wcześnie zdiagnozowane zaburzenie neurorozwojowe (ADHD, autyzm) ułatwia dziecku naukę i późniejszą pracę zawodową, ponieważ pozwala wdrożyć odpowiednie działania terapeutyczne. Stanowi też cenną wskazówkę dla nauczycieli, którzy mają obowiązek dostosować sposób nauczania do potrzeb konkretnego ucznia.

Niekiedy zaburzenia integracji sensorycznej mają związek z autyzmem lub ADHD.

Diagnoza zaburzeń sensorycznych ułatwia zrozumienie dziecka

Zaburzenia sensoryczne stanowią spore wyzwanie dla dzieci i ich otoczenia. Wcześnie zdiagnozowane ułatwiają jednak zrozumienie nietypowego zachowania młodego człowieka i stworzenie mu odpowiedniego środowiska do prawidłowego rozwoju. Wielu rodziców nie wie, dlaczego ich syn/córka odmawia wyjścia na spacer w wietrzne dni. Gdy pociecha mówi, że wiatr i powietrze emitowane przez suszarkę powoduje ból, nikt jej nie wierzy. Tymczasem wiedząc, czym jest obronność dotykowa, można wyjść naprzeciw potrzebom dziecka. Np. rezygnując z suszarki i zawożąc je do szkoły samochodem, gdy za oknem hula wiatr. 

Przeczytaj też:  Jakiego płynu używać do mycia naczyń?

Wybiórczość pokarmowa – neofobia czy zaburzenie sensoryczne?

Niektóre dzieci cierpią na niedobory substancji odżywczych, ponieważ jedzą bardzo wybiórczo. Unikają np. mięsa ze względu na jego konsystencję. Spożywają wyłącznie produkty płynne lub zielone. Istnieje wiele czynników kształtujących preferencje żywieniowe. Są to:

  • konsystencja,
  • kolor,
  • zapach,
  • smak,
  • temperatura,
  • stopień wymieszania składników.

Nie każde jedzenie wybiórcze stanowi efekt zaburzeń sensorycznych. Niekiedy wynika z neofobii, czyli lęku przed nowym i nieznanym. W pewnym sensie ta strategia chroni małe dzieci przed zjedzeniem czegoś trującego. Przy neofobii pociecha może domagać się, aby sos, makaron i warzywa zajmowały osobne miejsce na talerzu i nie mieszały się ze sobą. Ta sama postawa niekiedy towarzyszy zaburzeniom integracji sensorycznej. W ich rozróżnieniu może pomóc psycholog dziecięcy.

Zaburzenia sensoryczne a problemy z higieną

Twoje dziecko nie znosi kosmetyków? Płacze za każdym razem, gdy chcesz je wykąpać lub umyć mu głowę? Istnieją różne potencjalne przyczyny tego zachowania. Niekiedy dzieci reagują w ten sposób, gdy nagle przerywamy im zabawę, przenosząc ich uwagę na kwestie higieniczne. Nie możemy jednak z góry wykluczyć, że kosmetyki podrażniają skórę pociechy, dlatego buntuje się przeciwko nim. Ponadto taka postawa towarzyszy obronności dotykowej. Dziecko nie lubi, gdy wcieramy w jego skórę kosmetyki. Niekiedy drażni je ich lepka konsystencja i zapach. Psycholog dziecięcy rzuci nowe światło na ten problem. Ułatwi to wdrożenie działań umożliwiających zachowanie należytej higieny. Niekiedy wystarczy kupić inne kosmetyki, np. bezzapachowe i problem zostaje rozwiązany.

Nadwrażliwość na hałas a niechęć do placów zabaw

Martwisz się tym, że Twoje dziecko unika placów zabaw? Jego postawa nie zawsze świadczy o niechęci do integracji z rówieśnikami. Niektórym maluchom przeszkadza nadwrażliwość na hałas, a na placu zabaw nie da się go uniknąć. Kiedy koledzy się przekrzykują, maluszek łatwo się przebodźcowuje i robi nerwowy. Psycholog dziecięcy zbada ten problem i podzieli się z Tobą swoją diagnozą. Ułatwi ona dopasowanie zabaw i kontaktów z rówieśnikami do potrzeb młodego człowieka. Niekiedy lepiej zaprosić jednego kolegę/jedną koleżankę do domu, a na spacer wybrać cichy park lub las.

Przeczytaj też:  Siatka maskująca na ogrodzenie – jak wybrać?

Niekiedy z powodu nadwrażliwości na hałas dziecko nie chce przebywać na placu zabaw.

Nadwrażliwość na światło u dzieci

Twoje dziecko narzeka na zbyt mocne światło w galeriach handlowych i płacze, gdyż lampy drażnią jego oczy? W ten sposób może manifestować się jedno z zaburzeń integracji sensorycznej. Świetnie wykwalifikowany psycholog dziecięcy z Empatio potwierdzi lub rozwieje Twoje wątpliwości. Niekiedy wystarczy niewiele, by podnieść jakość życia malucha. W sklepach znajdziesz specjalne żarówki, które rzucają ciepłe i miękkie światło.

Niedowrażliwość sensoryczna, czyli druga strona medalu

O ile nadwrażliwość na smak, zapach, dźwięk, doznania wzrokowe wydaje się czymś zrozumiałym, o tyle mało mówi się o niedowrażliwości. Tymczasem zdarza się, że dziecko nie lubi pocałunków i przytulania, ponieważ ta forma dotyku jest dla niego za słaba. W jego przypadku o wiele lepiej sprawdza się mocny uścisk i kołdra obciążeniowa aniżeli lekka puchowa. 

Jak leczy się zaburzenia integracji sensorycznej?

Zaburzenia integracji sensorycznej wymagają ścisłej współpracy różnych specjalistów. Psycholog dziecięcy pomaga je rozpoznać. Prowadzi także psychoedukację, która przybliży Ci przyczyny trudności, z jakimi zmaga się dziecko. W razie potrzeby wyda opinię dla szkoły lub przedszkola. Może również zalecić Ci konsultację z psychiatrą, jeśli uzna, że Twoja pociecha zmaga się z ADHD lub autyzmem. Niekiedy trzeba wykluczyć podłoże neurologiczne, wykonując stosowne badania rekomendowane przez neurologa.

W przypadku potwierdzenia zaburzeń sensorycznych prowadzi się nie tylko klasyczną psychoterapię, ale też terapię integracji sensorycznej, która polega na oswajaniu się z różnymi kolorami, smakami, dźwiękami i fakturami. Jej przebieg ma charakter indywidualny i dopasowuje się go do potrzeb dziecka.

Psycholog dziecięcy w Empatio to doświadczony i świetnie wykwalifikowany specjalista, którego obowiązuje tajemnica zawodowa. Nikogo nie ocenia i zachowuje obiektywizm, dlatego możesz się przed nim otworzyć i opowiedzieć mu o problemie dziecka. Do trudności młodego człowieka podejdzie z empatią i zrozumieniem. Zadba również o stworzenie przyjaznej atmosfery dla Twojego dziecka. Dostosuje przebieg spotkania do jego wieku i etapu rozwojowego.

Przeczytaj też:  Obóz sportowy dla dzieci - więcej niż tylko aktywność fizyczna

EMPATIO Magdalena Senderowska
Al. Architektów 10/3
ul. Kłodnicka 2, wejście H
Wrocław

Rejestracja telefoniczna: 535 989 536
https://empatio.pl/kontakt/

Możliwość komentowania Zaburzenia sensoryczne u dzieci – jak może pomóc psycholog dziecięcy? została wyłączona