olej rzepakowy
Uroda

Zastosowanie oleju rzepakowego w pielęgnacji skóry i włosów

Olej rzepakowy jako cenny składnik kosmetyków

Oleje roślinne są nieodzownym elementem nie tylko naszej kuchni, ale mają także szeroką gamę zastosowań w przemyśle kosmetycznym. Szczególnie wysoko cenionym jest tu olej rzepakowy, obfitujący w liczne, wartościowe składniki odżywcze, takie jak witamina E czy kwas alfa-linolenowy. Obecny jest w składach wielu kosmetyków dostępnych na półkach drogerii i aptek.Warto zaznaczyć, że dla zabiegów pielęgnacyjnych zalecany jest olej rzepakowy pierwotnego tłoczenia. Jurkości w nim mniej zanieczyszczeń, a dodatkowo, proces tłoczenia nie jest powiązany z oddziaływaniem wysokich temperatur, które mogą negatywnie wpływać na jego skład.

Właściwości oleju rzepakowego dla pielęgnacji skóry twarzy

Olej rzepakowy wnosi pozytywne zmiany w kondycję naszej skóry, jest przystosowany do cer normalnych, suchych, problematycznych oraz trądzikowych. Zawarta w nim witamina E, zwana witaminą młodości, poprawia elastyczność i jędrność naskórka, ma zdolność wygładzania drobnych zmarszczek.

Witamina E jest również silnym antyoksydantem, co oznacza, że zwalcza działanie wolnych rodników, powodujących między innymi starzenie się komórek naszego organizmu, w tym tych budujących skórę. Kwas alfa-linolenowy występujący w oleju rzepakowym wykazuje działanie przeciwzapalne i kojące. Olej rzepakowy cechuje się także działaniem nawilżającym.

Sposoby stosowania oleju rzepakowego na skórę

Pierwszym ze sposobów zastosowania oleju rzepakowego jest bezpośrednia aplikacja na skórę twarzy. Najlepiej nakładać go docelowo na wypryski, drobne blizny, zaczerwienienia czy zmiany trądzikowe. Sprawdzi się również w roli tłuszczu nośnego w połączeniu z olejkami eterycznymi – oljeki te o wysokim stężeniu wymagają rozcieńczenia w oleju nośnym przed aplikacją na naskórek.

Przeczytaj też:  Porady na proste sprzątanie domu

Drugi sposób wykorzystania oleju rzepakowego to jego dodatek do domowych maseczek na twarz. Przykładowo, maseczka nawilżająca może zostać wykonana z pół świeżego banana, miąższu z całego awokado, łyżki stołowej oleju rzepakowego i łyżki stołowej miodu. Po uzyskaniu jednolitej, kremowej konsystencji, nakładamy maseczkę na twarz, oczekujemy 15 minut, po czym zmywamy ją letnią wodą, tonizujemy skórę i przeprowadzamy dalszą pielęgnację.

Olej

Zastosowanie oleju rzepakowego w pielęgnacji włosów

Olej rzepakowy jest szczególnie zalecany do pielęgnacji włosów przesuszonych, zniszczonych, farbowanych. Jego lekka konsystencja, zupełnie inna od innych olejów roślinnych, umożliwia dogłębne wnikecie w strukturę włosa. Olej rzepakowy, zawierający cenne kwasy tłuszczowe, wykazuje działanie nawilżające, przeciwzapalne oraz kojące. Może być używany do pielęgnacji skóry głowy – pomaga w walce z łupieżem, łagodzi swędzenie i wszelkie podrażnienia skalpu. Kwas oleinowy, obecny w oleju rzepakowym, pozytywnie wpływa na elastyczność kosmyków i kontroluje ich wilgotność.

Olej rzepakowy jest naturalnym zabezpieczunkiem włosów przed różnymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak zabiegi stylizacyjne, farbowanie, promieniowanie UV, wiatr czy niskie i wysokie temperatury.

Metody stosowania oleju rzepakowego na włosy

W pielęgnacji włosów olej rzepakowy dominująco stosowany jest do domowego zabiegu olejowania. Jest doskonałym rozwiązaniem zwłaszcza dla włosów średnioporowatych. Są to włosy z nieco rozchylonymi łuskami włosa, skłonne do elektryzowania się, są podatne na obciążenia i puszenie, mogą mieć ubytki na całej długości czy rozdwajające się końcówki.

Zabieg olejowania włosów olejem rzepakowym możliwy jest do przeprowadzenia na sucho, a także na mokro. Zabieg ten powinien być wykonywany regularnie, na przykład raz w tygodniu, a olej powinniśmy przetrzymać na włosach przez minimum godzinę.

Olejowanie włosów na sucho

Najprostsza i najmniej czasochłonna jest metoda olejowania włosów na sucho. Niewielkości ilość oleju rzepakowego rozprowadzamy na dłoniach, a następnie na nieumytych włosach (pozbawionych wszelkich resztek produktów do stylizacji). Aby olej równomiernie się rozprowadził, kosmyki możemy dokładnie przeczesać grzebieniem z szerszym rozstawem ząbków. Dla lepszych efektów zaleca się pokrycie olejowanych włosów czepkiem, ręcznikiem lub folią spożywczą. Po godzinie olej dokładnie zmywamy szamponem z letnią wodą. Dla lepszego efektu, warto zastosować metodę emulgowania.

Przeczytaj też:  Jak prawidłowo prać kurtkę z pierzem?

Olejowanie włosów na mokro

Drugą metodą jest olejowanie włosów na mokro. W tym przypadku olej rzepakowy aplikujemy na wilgotne włosy, począwszy od długości ucha. Włosy powinny być wcześniej osuszone ręcznikiem, przy czym należy unikać gwałtownych ruchów mogących uszkodzić strukturę włosa. Po godzinie zmywamy olej letnią wodą, po czym myjemy włosy szamponem.

Co to jest emulgowanie oleju?

Emulgowanie oleju to technika, która pozwala na dokładniejsze zmycie oleju z włosów. Proces ten zaczyna się od nałożenia odżywki lub maski na włosy pokryte olejem. Po 15 minutach spłukujemy mieszankę letnią wodą. Odżywka powinna rozpuścić olej. Na koniec myjemy włosy szamponem.

Możliwość komentowania Zastosowanie oleju rzepakowego w pielęgnacji skóry i włosów została wyłączona