chrapanie
Zdrowie

Zestaw porad: Jak zaprzestać chrapania?

Chrapanie – globalne zjawisko

Zaskakujące statystyki sugerują, że problemem chrapania zmagają się na całym świecie około 2 miliardy osób! Wyższe prawdopodobieństwo jest, że nawet Ty jesteś jednym z nich – a najgorsze jest to, że sam nie możesz tego wiedzieć. Czy rodzeństwo, partner lub współlokator dał Ci już znać, że Twoje chrapanie jest wyjątkowo głośne i utrudnia im sen? Jeśli tak, to są to ważne sygnały, które nie powinny zostać zignorowane. Pomimo powszechnego przekonania, chrapanie samo w sobie nie jest chorobą, ale może prowadzić do poważnych schorzeń, a w niektórych przypadkach może być ich symptomem. Czy wiesz, jakie są przyczyny chrapania i jak sobie z nim poradzić? Swoją rolę w tym procesie odgrywa również poduszka, na której śpisz.

Chrapanie jako potencjalne zagrożenie dla zdrowia

Chrapanie to dźwięk powstały w rezultacie przepływu powietrza przez rozluźnione mięśnie podniebienia miękkiego i gardła. Skłonność do chrapania rośnie wraz z wiekiem – z roku na rok coraz większa liczba osób staje się współsprawcą utrudnionego, efektywnego nocnego wypoczynku swoich współspaczów. Z badan wynika, że to mężczyźni dwukrotnie częściej oraz zdecydowanie głośniej (głośność chrapania może osiągnąć nawet 90 decybeli!) chrapią niż kobiety.

Regularne lub sporadyczne – raz na jakiś czas, zazwyczaj po intensywnym wysiłku fizycznym, kiedy jesteśmy bardzo zmęczeni lub po dużej imprezie, chrapanie nie powinno być ignorowane. Jest to ważne nie tylko ze względu na komfort snu naszych bliskich, ale również ze względu na zdrowie. Chrapanie może prowadzić do rozwinięcia się jednostki chorobowej określanej jako obturacyjny bezdech senny (OBS). OBS oznacza krótkie okresy bezdechu, czyli przerwy w oddychaniu podczas snu. Ich konsekwencją jest niedotlenienie, które z kolei prowadzi do obniżenia wydajności psychofizycznej i intelektualnej.

Przeczytaj też:  Jakie wkładki do szpilek warto wybrać? Praktyczny przewodnik dla miłośniczek wysokich obcasów

Przyczyny chrapania

Mężczyźni po 40. roku życia, zmagający się z nadwagą lub otyłością, palący papierosy oraz mający nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, stanowią najliczniejszą grupę wśród chrapiących osób. Kobiety chrapią rzadziej, ale ich skłonność do chrapania znacząco zwiększa się po menopauzie, a także w przypadku prowadzenia niezdrowego trybu życia oraz nadwagi i otyłości. Warto zaznaczyć, że też u kobiet w ciąży mogą okresowo pojawiać się problemy z chrapaniem. Są one skutkiem zmian hormonalnych oraz zwiększonej masy ciała, ale na ogół ustępują po zakończeniu ciąży.

Podstawowe przyczyny chrapania obejmują krzywą przegrodę nosową lub inne wady wrodzone w budowie górnych dróg oddechowych, niedrożność nosa np. z powodu polipów czy przewlekłego zapalenia zatok przynosowych, czy też przerost migdałków. Do tego dochodzą jeszcze alergie wziewne, obniżenie napięcia mięśniowego, nadwaga i otyłość, palenie papierosów, nadmierne picie alkoholu i alkoholizm oraz przyjmowanie niektórych leków. Nieodpowiednia pozycja podczas snu oraz źle dobrana poduszka również znacznie wpływają na chrapanie.

Konsekwencje chrapania i bezdechu sennego

Chorująca na chrapanie osoba cierpi na chroniczne zmęczenie i związane z nim, a także z niedotlenieniem, bóle głowy. Gdy osoba chrapiąca zbierze się rano z łóżka, może odczuwać drażliwość, szybko się męczy, a także może mieć problemy z koncentracją, refleksem i pamięcią. Ignorowanie problemu może wpływać niekorzystnie na sferę seksualną i wydolność fizyczną. Dodatkowo osoby chrapiące częściej chorują na infekcje górnych dróg oddechowych – przesuszona śluzówka jamy ustnej i nosa stanowi słabszą zaporę dla wirusów i bakterii.

Niebezpieczny dla zdrowia i życia OBS sprzyja rozwojowi kolejnych schorzeń, między innymi nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, tachykardii i depresji. Co więcej, chrapanie ma negatywne konsekwencje dla zdrowia i samopoczucia osoby, z którą dzielisz łóżko. Szacuje się, że partner lub partnerka osoby chrapiącej traci około 1,5 godziny własnego snu, co prowadzi do zmęczenia i senności w ciągu dnia oraz obniżonej sprawności intelektualnej. Długotrwałe spanie z osobą chrapiącą może prowadzić do notorycznie obniżonego samopoczucia, a nawet do stanów depresyjnych i depresji.

Przeczytaj też:  Kim jest Gabriela Muskała? [wiek, wzrost, partner, dzieci, filmy]

Rady na pozbycie się problemu chrapania

Pierwszym krokiem w walce z chrapaniem jest wizyta u lekarza rodzinnego oraz laryngologa, którzy zlecą i przeprowadzą niezbędne badania kontrolne (w tym kontrolę ciśnienia i sprawdzenie drożności przewodów nosowych). W przypadku leczenia bezdechu sennego potrzebna jest fachowa pomoc, która może obejmować zabieg chirurgiczny lub/i leczenie farmakologiczne (mogą z niego skorzystać kobiety w okresie menopauzy).

Jednak tak samo ważna jest profilaktyka. Prawidłowa masa ciała, zdrowa i zrównoważona dieta oraz regularna aktywność fizyczna mają kluczowe znaczenie. Trzeba rzucić palenie i ograniczyć spożywanie alkoholu do minimum. Niewątpliwie ważna jest też odpowiednia pozycja podczas snu oraz odpowiednio wybrana poduszka i materac, które gwarantują optymalne podparcie dla ciała.

Poduszka terapeutyczna w walce z chrapaniem

Osoby chrapiące najczęściej śpią na wznak, na niewłaściwie dobranej, zbyt wysokiej poduszce lub zbyt miękkim materacu. W przypadku chrapania, dobrym rozwiązaniem może być zmiana pozycji na spanie na boku oraz inwestycja w dobrej jakości materac i poduszkę, które potrafią dostosować się do kształtu głowy.

Idealna poduszka ergonomiczna powinna w naturalny sposób dopasowywać się do szyjnego odcinka kręgosłupa, zapewniając mu stabilne podparcie w preferowanej pozycji spania. Dobrym przykładem poduszek terapeutycznych są produkty marki TEMPUR. W ofercie producenta są poduszki zarówno dla osób, które zmieniają pozycję podczas snu, jak i dla tych, które preferują jedną pozycję.

Każda poduszka ergonomiczna Tempur jest wykonana z najwyższej jakości, nowoczesnych materiałów, dzięki którym natychmiast dopasowuje się do aktualnego ułożenia ciała, zapewniając stabilną redukcję nacisku i optymalne wsparcie. Tego typu poduszki dla osób, które preferują spanie na boku (optymalna pozycja dla osób cierpiących na chrapanie) są tak wyprofilowane, aby gwarantować precyzyjne dopasowanie do szyi i ramion oraz optymalne podparcie szyi i głowy.

Możliwość komentowania Zestaw porad: Jak zaprzestać chrapania? została wyłączona